مزایای آموزش آنلاین نسبت آموزش سنتی

خانه / همه مطالب / متن های آموزشی / مزایای آموزش آنلاین نسبت آموزش سنتی

این روزها تکنولوژی تمام زندگی ما را محصور کرده است، در این مقاله من قصد ندارم به بررسی مزایا و معایب این که تکنولوژی تمام زندگی این روزهای ما را محصور کرده است بپردازم. ولی در کل وجود هر تکنولوژی با وجود اینکه مزایا و راحتی فراوانی برای کاربران به ارمغان می تواند آسیب ها و معایبی کم یا زیاد برای کابران بوجود بیاورد.

در زمینه آموزش دادن و آموزش دیدن آمدن تکنولوژی کمک بسزایی به آموزش کرده است و باعث شده سرعت گسترش علم به شدت افزایش یابد و علم و دانش، دانشمندان و مدرسان به راحتی به دانشجویان انتقال یابد و سبب افزایش بهره وری علم و دانش در جهان شده است. با این تفاسیر و حرکت سریع آموزش به سمت آموزش های آنلاین (آموزش برخط) مطمئنا در آینده ای نه چندان دور هر معلم باید این مهارت را بیاموزد که بتواند یک دوره ی آموزشی آنلاین برگزار کند.

حال بعد از گذر از مقدمه قصد دارم که در این مقاله به بررسی مزایایی که آموزش آنلاین می تواند برای دانشجویان و مدرسان به ارمغان بیاورد صحبت کنم.

به طور کلی آموزش های آنلاین دو معیار بارز و ویژه نسبت به آموزش سنتی دارد:

 1. دسترسی آزاد: شرکت کنندگان در دوره های آموزش آنلاین نیاز به حضور قیزیکی در محلی خاص ندارند و در هر زمان و هر مکان امکان حضور در دوره آموزشی را دارند و در حال حاضر با گسترش ابزارهایی مانند موبایل و اینترنت همراه دیگر این محدودیت یادگیری از لحاظ بعد مکانی به صفر نزدیک است (مگر در جایی به طور مثال در وسط کویر لوت قصد مشاهده آموزش داشته باشید 🙂 ).
 2. مقیاس پذیری: در دوره های آموزش سنتی یک درس برای تعداد محدودی از دانش آموز و معلم تعریف می شود ولی گستردگی آموزش آنلاین می تواند تعداد نامحدودی از شرکت کنندگان در دوره آموزشی را پشتیبانی کند، فقط کافی است یک بار مدرس اقدام به ساخت آموزش کند و بعد از آن به صورت نامحدود استفاده شود.

حال به بررسی سایر مزیت های آموزش آنلاین برای مدرسین و دانشجویان می پردازم:

 1. کاربردها و مزیت هایی که آموزش آنلاین برای دانشجویان ایجاد می کند عبارت ان از:
  1. کاهش هزینه های آموزش برای دانشجو
   آموزش الکترونیکی برخلاف آموزش سنتی هزینه بسیار کمی برای دانشجو ایجاد می کند، چون مدرس این آموزش تنها یک بار زمان و پول هزینه می کند و می تواند این درس را به تعداد نامحدودی بفروش برساند و همچنین برای طرفین هزینه های جانبی مانند رفت و آمد هزینه مکان و … را ندارد پس مسلما این شیو باعث کاهش هزینه خواهد شد. همچنین در این نوع آموزش چون هزینه ایجاد آموزش بسیار کمتر است، آموزش رایگان در آموزش آنلاین نسبت به آموزش سنتی بسیار زیادتر است.
  2. افزایش بهره وری
   از آنجا که آموزش الکترونیکی محدود به مناطق جغرافیایی و زمان نیست، شما می توانید تاثیر آموزش روی محصول (محتوا) خود را با آموزش قشر زیادی از مردم در نقاط مختلف جغرافیایی با دوره های آموزشی کوتاه مدت بفهمید. همچنین با توجه به اقتصاد فعلی، شما یادگیری بیشتری را با پرداخت هزینه کمتر به فراگیران داده اید. بنابراین آموزش الکترونیکی یک راه عالی برای دادن ابزار و مهارت مورد نیاز مردم برای بالا بردن کاراییشان است.
  3. دسترسی بلا درنگ
   در یک آموزش زنده و حضوری همه شرکت کنندگان باید برنامه و زمانبندی درسی و کلاسی خود را در تقویم آموزشی داشته باشند. آموزش الکترونیکی این موضوع را حذف کرده است زیرا دروس در هر زمان در دسترس بوده و می توان آن ها را مطالعه کرد. در آموزش الکترونیکی دسترسی به دروس حتی می تواند بدون اتصال به اینترنت صورت گیرد. در این حالت فراگیر محتوای درسی را در حالت آفلاین هم می تواند ببیند و برای ارسال تکالیف و یا برقراری ارتباط تعاملی بعد از مطالعه محتوا به اینترنت متصل شود.
  4. آزادی برای شکست
   در یک آموزش واقعی شکست و اشتباه از سمت فراگیر طبیعی است. اما در یک کلاس حضوری با تعدادی فراگیر هیچ کس دوست ندارد اشتباه کند و معمولا فراگیران از ترس اشتباه بودن عقاید و نظرات خود سکوت کرده و به تست و خطا نمی پردازند. آموزش الکترونیکی به فراگیر اجازه می دهد بدون ترس اشتباه کند. این امر شجاعت اکتشاف و تست عقاید را در وی پرورش می دهد.
  5. عدالت آموزشی
   معمولا اساتید و آموزشگاه های برجسته در شهرها و مناطق توسعه یافته هستند، و این امر باعث می شود افرادی که جوایی آموزش و علم هستند از این افراد بی بهره بمانند پس با آمدن و گسترش آموزش آنلاین عدالت آموزشی در جامعه گسنرش می یابد.
 1. کاربردها و مزیت هایی که برای مدرسین ایجاد می کند عبارت ان از:
  1. بهبود هزینه های آموزش
   مدرس برای آموزش دادن به روش سنتی یا آنلاین مستلزم صرف هزیته و زمان است. حال با استفاده از آموزش الکترونیکی هر زمانی که محتوای درسی توسط دانشجویی مورد استفاده قرار می گیرد، بازگشت سرمایه گذاری شما بهبود یافته است. زیرا شما هزینه های تولید ثابت را به تعداد دفعات استفاده از محتوا تقسیم کرده اید. همچنین در آموزش الکترونیکی هزینه های رفت و آمد و تجهیزات را کاهش داده و بر کیفیت عملکرد و تاثیرگذاری آموزش افزوده اید.
  2. کاهش هزینه های تجهیزات
   به جای اینکه مدرس یک آموزش را هر روز سال در آموزشگاه تکرار کند و مداوم از تجهیزات برای آموزش خود استفاده کند، او یک بار این تجهیزات را به کار می گیرید و یک دوره آموزشی عالی تهیه می کند و دانشجویان برای همیشه می توانند از این دوره آموزشی استفاده کنند.
  3. افراد برای ارضای علاقمندی خود به تدریس، نیازی به جستجوی موسسه و یا آموزشگاه و طی کردن مراحل اداری پیچیده ندارند. کافی است بتوانند خوب آموزش دهند و قدرت بیان خوبی داشته باشند.
  4. مدرس می تواند به مخاطبین بسیار گسترده و فراتر از محدودیت‌های جغرافیایی دسترسی داشته باشند. با اشتراک‌گذاری دانش به صورت آنلاین می توانید باعث افزایش شهرت خود یا به اصطلاح افزایش بیشتر برند شخصی خود شود.
  5. در صورت تمایل با ایجاد آموزش های رایگان، به گسترش آگاهی و دانایی در کشور خود کمک کنند. همان طور که مشاهده می کنید آموزش رایگان در آموزش آنلاین بسیار گسترده تر از آموزش سنتی است. چون ساخت و برگزاری یک کلاس آنلاین خیلی راحت تر از یک کلاس سنتی است.

آموزش ساخت و ویرایش یک ویدیو آموزشی خوب به کمک نرم افزار کمتاسیا (Camtasia)

تماس با ما

رسانه آموزشی لیموناد

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt
انتشار نسخه ی جدید رسانه ی آموزشی لیموناد