۷ مورد از فواید شطرنج برای ذهن و مغز

خانه / همه مطالب / متن های آموزشی / ۷ مورد از فواید شطرنج برای ذهن و مغز
توسط
در متن های آموزشی

در کودکی پدرم به من می گفت که شطرنج ورزش مغز است و امروزه تحقیقات هم بر فواید شطرنج برای مغز تاکید دارند. شطرنج باعث بهبود حل مسئله می شود. البته شایان ذکر است که شطرنج بازان حرفه ای بدنی بسیار آماده ای دارند و ورزشی فیزیکی مرتبی علاوه بر شطرنج انجام می دهند. در زیر فواید شطرنج را لیست می کنیم:

جلوگیری از آلزایمر از فواید شطرنج

مغز هم همانند ماهیچه های بدن نیاز به ورزش دارد تا شادابی خود را حفظ کند با افزایش سن برای حفظ بافت ها و سلول های مغز شطرنج و بازی هایی مثل سودوکو می تواند بسیار مفید باشد. تحقیقات نشان داده است که شطرنج از آلزایمر جلوگیری می کند.

شطرنج هر دو نیمکره مغز را تقویت می کند

با تحقیقاتی که آلمانی ها انجام دادند مشخص شد که شطرنج باعث بهبود هر دو نیمکوره مغز می شود.

افزایش تمرکز از فواید شطرنج

موفقیت در مسابقه شطرنج بسیار به تمرکز بستگی دارد، در بازی شطرنج به دلیل این که اگر تمرکز نداشته باشی مجبور باز فکر کنی بنابر این مغز خود را مجاب می داند که با تمرکز بار اول به خوبی زمین را آنالیز کند. این امر کمک می کند که تمرکز افزایش یابد.

شطرنج باعث افزایش حافظه می شود

برای این که شطرنج باز در بازی موفق شود نیاز دارد که تا تمام نقشه زمین را کاملا در حافظه داشته باشد و راه های مختلفی که پیش رو دارد مزایا و مشکلات هر راه را حفظ باشد تا یک حرکت را از میان انتخاب های پیش رو برگزیند و همین امر کمک می کند ظریفت و عملکرد حافظه افزایش یابد.

رشد سلول‌های عصبی از فواید شطرنج

هرچی سلول‌های عصبی زیادتر باشند، سیگنال‌های بیشتری جابه‌جا می‌شوند. شطرنج باعث افزایش تعداد سلول های عصبی می شود.

قدرت برنامه ریزی را افزایش می دهد

شطرنج سبب افزایش سلول های پوسته جلوی مغز می‌شود،یکی از وظایف پوسته جلوی مغز برنامه‌ریزی می باشد. افزایش سلول های پوسته جلوی مغز باعث افزایش قدرت برنامه ریزی می شود.

افزایش IQ از فواید شطرنج

مطالعات اخیر مشخص نشان داده که بازی شطرنج باعث افزایش هوش می‌شود.

آموزش شطرنج به زبان فارسی

در این لینک فیلم آموزش شطرنج به زبان فارسی برای یادگیری ۱۵روش به دام انداختن رقیب در شطرنج ببینید.

pouriya
pouriya
از موسسین رسانه آموزشی لیموناد و برنامه نویسی سمت سرور آن هستم. عاشق نرم افزار ام. وقتی به تغییراتی که یک سیستم در زندگی انسان ها ایجاد می کند نگاه می کنم لذت می برم و تمام خستگی ساخت در روح و جسمم تبدیل به انرژی برای کار بعدی می شود. زندگی کوتاه تر از آن است که به میدان مسابقه تبدیل شود و باعث شود از مسیر لذت نبریم. شناگرم بودم و حال عاشق شنا کردن با چشمانی بسته ام.
Recent Posts

ارسال نظر

تماس با ما

رسانه آموزشی لیموناد

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt
انواع روش حل مکعب روبیکقابلیت Show touches