bim چیست ؟ bim مخفف Building information model

خانه / همه مطالب / متن های آموزشی / bim چیست ؟ bim مخفف Building information model
توسط
در متن های آموزشی

bim چیست

bim مخفف عبارت Building information model می باشد. که به معنی مدل سازی اطلاعات ساختمان می باشد.

bim یک ماکت دیجیتال کامل از وضعیت فیزیکی ساختمان می باشد که شامل مشخصات فنی یک ساختمان می باشد.

در پروژه های ساختمانی با ساخت bim آن را یک مرجع مشترك از اطلاعات بخش های مختلف ساختمان می دانند که مبنا و مرجعی برای تصمیم گیری در تمام طول عمر پروژه می باشد یعنی از زمان طراحی و ساخت پروژه تا زمان بازسازي و حتی تخریب آن پروژه برای تصمیم گیری به bim تولید شده مراجعه می شود.

مزیت bim نوظهور

متدولوژي مدل سازي اطلاعات ساختمان مزیت های زیادی دارد که باعث شده است به روشی غالب و همه گیر در بسیاري از کشورهای دنیا و حتی خاورمیانه تبدیل شود و با این مزیت هایی که دارد در آینده به طور قطع در تمام پروژه ها استفاده خواهد شد.

شاید بتوان گفت همان قدر که CAD نسبت به نقشه های دستی مزیت داشت BIM هم نسبت به CAD مزیت دارد، هرچند که BIM با توجه به فرایندهای ملازم با خود چیزي به مراتب بیشتر از این خواهد بود.

مفهوم BIM را هرگز نمی توان به کلمه نقشه سه بعدی فروکاهی کرد زیرا نقشه سه بعدی BM است بخش – I – از bim یعنی اطلاعات در کنار فرایندهاي مربوطه که اهمیت زیادی در BIM دارد.

BIM در ایران

با توجه به ارتباط ضعیف صنعت ساخت ایران با شرکتهاي بین المللی و همچنین ضعف و عدم کارایی جوامع آکادمیک در حوزه ارتباط با صنعت و ارائه روشهاي کاربردی، متاسفانه علیرغم گذشت نزدیک به 15 سال از مطرح شدن BIM در سطح جهان، استفاده از این متدولوژی نوین و کارآمد در ایران در سطح بسیار محدود و پراکنده باقیمانده است و بسیاری از فعالان این حوزه نمی دانند bim چیست

اخیرا در سال 95 ، معاونت مسکن و ساختمان اقاي دکتر مظاهریان ضمن اذعان به عقب افتادگی ده ساله دانش مهندسی ایران از جوامع پیشرفته، خواستار تحولاتی در خصوص استفاده از BIM در ایران شد که هرچند بسیار دیرهنگام اما می تواند در صورت وجود عزم جدي تحرك مثبتی در این خصوص در ایران ایجاد نماید.

یکی از نرم افزار های محبوب bim نویس ورک است در این لینک آموزش نرم افزار نویس ورک را ببینید.

از نرم افزار محبوب رویت هم برای  bim استفاده می شود در این لینک آموزش revit را ببینید.

 

pouriya
pouriya
از موسسین رسانه آموزشی لیموناد و برنامه نویسی سمت سرور آن هستم. عاشق نرم افزار ام. وقتی به تغییراتی که یک سیستم در زندگی انسان ها ایجاد می کند نگاه می کنم لذت می برم و تمام خستگی ساخت در روح و جسمم تبدیل به انرژی برای کار بعدی می شود. زندگی کوتاه تر از آن است که به میدان مسابقه تبدیل شود و باعث شود از مسیر لذت نبریم. شناگرم بودم و حال عاشق شنا کردن با چشمانی بسته ام.
Recent Posts

ارسال نظر

تماس با ما

رسانه آموزشی لیموناد

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt
اصول طراحی لوگومقایسه لایت روم و فتوشاپ