ux ui چیست و چه کاربردی دارد؟

خانه / همه مطالب / متن های آموزشی / ux ui چیست و چه کاربردی دارد؟
توسط
در متن های آموزشی

دو کلمه UX و UI این روزها بسیار در دنیا نرم افزار استفاده می شود و شغل هایی با عنوان طراح ux و طراح ui به وجود آمده است.

ux ui چیست ؟  UI مخفف User Interface design می باشد و UX مخفف User Experience design می باشد.
با یک مثال ساده کاربرد ux و ui را متوجه می شوید، فرض کنید که خانه ای دارد طراحی می شود، این که در ورود به کجای خانه باز شود، این که برای رفتن به آشپزخانه از کدام قسمت باید گذشت، این که مکان سرویس بهداشتی کجای این خانه قرار داشته باشد، مربوط به ux می باشد  بعد از این که محل دقیق هر چیز و این که هر چیز چه وظیفه ای دارد مشخص شد، سپس ui می گوید که مثلا جنس در ورودی چوبی باشد یا این دیوار خالی و سفید را می توان با طرحی زیبا تر کرد، یا جنس و شکل پنجره ها به چه شکل باشد.
در زیر جداگانه به ux ui چیست بپردازیم.

شرکت ادوبی در زمینه ui و ux هم محصول مناسب با نام Adobe Experience Design برای فعالان عرضه کرده است. پس فیلم آموزش Adobe Experience Design را بررسی کنید.

UX چیست؟

ux مخفف User Experience شامل رفتار، حالت و احساست شخصی است که از کالا یا محصول استفاده می کند. ux چیست؟ به عبارتی درک کردن کاربر است که چطور کاربرد بالا، استفاده ساده و عملکرد مناسبی محصول برای کاربر داشته باشد.

بر اساس تعریف ISO عبارت user experience یا ux به کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها،  رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعد از آن گفته می شود.

UI چیست؟

UI از  user interface می باشد درست برعکس طراحان UX که روی حس عمومیکار تمرکز می نمایند طراحان UI بر روی شیوه ارائه محصول کار می کند. ui کار ها سعی می کنند جوری طراحی کنند که اهداف ux کار تحقق پیدا کند. ui کار وظیفه دارد که همه کار را طوری طراحی کند تا ثبات و یکپارچگی در طراحی دیده شود.

بازار کار ui و ux

در بازار امروز معمولا  ui کار و ux کار یک نفر است و اگر کسی مهارت خوبی برای هردو این مهارت ها داشته باشد می تواند درآمد خوبی کسب کند، ui و ux هر دو به اندازه هم ضروری برای یک کار با کیفیت هستند و ضعف در هر کدام باعث نارضایتی کاربر و دست نیافتن به هدف می شود.

تمام محصولات نرم افزاری که تولید می شود می تواند توسط یک  ui و ux کار به شکل موثر و خوبی طراحی شود و این روزها تولید کنندگان نرم افزار به بیشتر متوجه اهمیت ui , ux هستند که همین امر بازار کار طراحی واسط کاربری را داق تر کرده است.

pouriya
pouriya
از موسسین رسانه آموزشی لیموناد و برنامه نویسی سمت سرور آن هستم. عاشق نرم افزار ام. وقتی به تغییراتی که یک سیستم در زندگی انسان ها ایجاد می کند نگاه می کنم لذت می برم و تمام خستگی ساخت در روح و جسمم تبدیل به انرژی برای کار بعدی می شود. زندگی کوتاه تر از آن است که به میدان مسابقه تبدیل شود و باعث شود از مسیر لذت نبریم. شناگرم بودم و حال عاشق شنا کردن با چشمانی بسته ام.
پست های توصیه شده

ارسال نظر

تماس با ما

رسانه آموزشی لیموناد

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt
کاربرد adobe museزیبراش و مایا