bim چیست و چرا بسیار پر کاربرد شده است

خانه / همه مطالب / متن های آموزشی / bim چیست و چرا بسیار پر کاربرد شده است

bim چیست

bim مخفف عبارت Building information model می باشد. که به معنی مدل سازی اطلاعات ساختمان می باشد.

bim یک ماکت دیجیتال کامل از وضعیت فیزیکی ساختمان می باشد که شامل مشخصات فنی یک ساختمان می باشد.

در پروژه های ساختمانی با ساخت bim آن را یک مرجع مشترک از اطلاعات بخش های مختلف ساختمان می دانند که مبنا و مرجعی برای تصمیم گیری در تمام طول عمر پروژه می باشد یعنی از زمان طراحی و ساخت پروژه تا زمان بازسازی و حتی تخریب آن پروژه برای تصمیم گیری به bim تولید شده مراجعه می شود.

برای این که یک مدل شبیه سازی شده بتواند اهداف ما را در استفاده از تکنولوژی BIM تامین نماید باید ۶ مشخصه به شرح زیر داشته باشد:

۱ – کاغذی نباشد و دیجیتالی باشد .

 ۲ – ۳D یا سه بعدی باشد.

 ۳ –قابل اندازه گیری باشد و دارای بعد و پارامتریک باشد . (Measurable And Parametric)

۴ –تمام ابعاد ساختمان را پوشش دهد و جامع باشد.

۵ – تمام بخش های پروژه به آن دسترسی داشته باشند.

۶ –بادوام و پایدار در تمام فازهای پروژه باشد. (ِDurable  ) .

مزیت اصلی bim

متدولوژی مدل سازی اطلاعات ساختمان مزیت های زیادی دارد که باعث شده است به روشی غالب و همه گیر در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی خاورمیانه تبدیل شود و با این مزیت هایی که دارد در آینده به طور قطع در تمام پروژه ها استفاده خواهد شد.

شاید بتوان گفت همان قدر که CAD نسبت به نقشه های دستی مزیت داشت BIM هم نسبت به CAD مزیت دارد، هرچند که BIM با توجه به فرایندهای ملازم با خود چیزی به مراتب بیشتر از این خواهد بود.

مفهوم BIM را هرگز نمی توان به کلمه نقشه سه بعدی فروکاهی کرد زیرا نقشه سه بعدی BM است بخش – I – از bim یعنی اطلاعات در کنار فرایندهای مربوطه که اهمیت زیادی در BIM دارد.

کاربرد bim

همان گونه که قبلا گفته شد تکنولوژی bim به عنوان یک مفهوم و روش جدید در تمام طول چرخه حیات یک پروژه مورد استفاده قرار می گیرد، از زمان مطالعات ابتدایی و امکان سنجی پروژه تا در نهایت مرحله تخریب (Demolition ) یک پروژه از bim استفاده می شود. جدول زیر نشانگر استفاده ی این تکنولوژی در مراحل مختلف چرخه ی حیات یک پروژه را نشان میدهد.

به عقیده ی بسیاری از متخصصین یکی از جذابترین و کلیدی ترین کاربردهای تکنولوژی BIM در فاز طراحی هر پروژه می باشد .با استفاده از اطلاعات گردآوری شده و مدل شده بر اساس مفهوم BIMمیتوان مطالعات مربوط به “تطبیق بنا به صورت دوستدار محیط زیست و پایدار (Green and Sustainable Design)” ، ” آنالیز انرژی بناها و دستیابی به بهینه مصرف سوخت و انرژی ( نزدیک شدن به مفهموم Zero Energy ) ” (شکل ۳)، ” آنالیز روشنایی داخلی و خارجی و مهمتر ار همه استفاده بهینه از نور طبیعی (Daylight Analyze) و ساخت انیمیشن در ساعت های مخنلف سال در هر نقطه از کره زمین “(شکل ۴)، ” آنالیز و مطالعه در خصوص تاثیر انرژی باد بر روی بناها” ( شکل ۵ )، ” آنالیز نیروهای سازه ای و طراحی سازه ” (شکل ۶)را با دقت و کمترین خطای محاسباتی به انجام رسانید.

BIM در ایران

با توجه به ارتباط ضعیف صنعت ساخت ایران با شرکتهای بین المللی و همچنین ضعف و عدم کارایی جوامع آکادمیک در حوزه ارتباط با صنعت و ارائه روشهای کاربردی، متاسفانه علیرغم گذشت نزدیک به ۱۵ سال از مطرح شدن BIM در سطح جهان، استفاده از این متدولوژی نوین و کارآمد در ایران در سطح بسیار محدود و پراکنده باقیمانده است و بسیاری از فعالان این حوزه نمی دانند bim چیست

در سال ۹۵ ، معاونت مسکن و ساختمان اقای دکتر مظاهریان ضمن اذعان به عقب افتادگی ده ساله دانش مهندسی ایران از جوامع پیشرفته، خواستار تحولاتی در خصوص استفاده از BIM در ایران شد که هرچند بسیار دیرهنگام اما می تواند در صورت وجود عزم جدی تحرک مثبتی در این خصوص در ایران ایجاد نماید.

آموزش نرم افزار برای bim

از دو نرم افزار رویت و naviwsworks برای bim استفاده می شود

در این لینک آموزش navisworks را ببینید.

در این لینک آموزش رویت را ببینید.

 

Recent Posts

ارسال نظر

تماس با ما

رسانه آموزشی لیموناد

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt