Command Prompt یا cmd چیست ؟

خانه / همه مطالب / متن های آموزشی / Command Prompt یا cmd چیست ؟
توسط
در متن های آموزشی

 cmd چیست ؟ ابزاری در ویندوز برای انجام برخی دستورات درون ویندوز.

سی ام دی در لغت مخفف نام برنامه Command Line است که اگر شما در run  عبارت cmd را بنویسید برنامه command line باز می شود.

حال command line چیست

یک برنامه کامندی است که با نوشتن دستورات با آن کار می کنیم. cmd هم در مواقع خاص و هم در بعضی کاربرد های متدوال به کار می آید.

  • اگر برای ویندوز شما اتفاقی بیافتد که دیگر بالا نیاید می توانید از محیط قبل از ویندوز cmd را باز کنید و فلش را به کامپیوتر خود متصل کنید و اطلاعات را به درون فلش بریزید و سپس ویندوز خود را عوض کنید.
  • در مواقعی که از امکانات خاص خود cmd بخواهید استفاده کنید. مثلا اگر بخواهید شبکه بازی کنید برای ساخت یک شبکه داخلی در ویندوز ۸ نیاز دارید ی سری دستورات را اجرا کنید تا شبکه وای فای داخلی ایجاد گردد.

روش باز کردن CMD:

دکمه ویندوز (عکس ویندوز روش است) و r را بزنید تا run باز شود در آنجا cmd را بنویسید و ok کنید.

مثال برای استفاده از cmd : مک آدرس وای فای لپ تاپ من چیست

اگر بخواهید که مودم خود را امن کنید تا فقط به مک آدرس های مورد نظر متصل شود باید از روشی مک آدرس گوشی ها و لپ تاپ های مورد نظر را پیدا کنید تا فقط به آنها اجازه اتصال دهید. (آموزش جلوگیری از هک وای فای)
برای این که مک آدرس لپ تاپ خود را پیدا کنید باید از سی ام دی استفاده کنید.
پس از باز کردن cmd دستور ipconfig /all را بنویسید و enter را بزنید. مانند تصویر زیر اطلاعات زیادی نمایش داده می شود که wireless lan adapter wi-fi قسمتی است به نام Physical Address که مک آدرس مورد نظر را نوشته است.
در این لینک دوره آموزش cmd ( سی ام دی ) را ببینید.
در عکس زیر هم با محیط cmd آشنا شوید و هم مک آدرس را ببینید. با کلیک بروی عکس می توانید آن را بزرگتر ببینید تا متن زرد رنگ درون سی ام دی مشخص باشد.

عکس از مک آدرس در سی ام دی

عکس از مک آدرس در سی ام دی

 

pouriya
pouriya
از موسسین رسانه آموزشی لیموناد و برنامه نویسی سمت سرور آن هستم. عاشق نرم افزار ام. وقتی به تغییراتی که یک سیستم در زندگی انسان ها ایجاد می کند نگاه می کنم لذت می برم و تمام خستگی ساخت در روح و جسمم تبدیل به انرژی برای کار بعدی می شود. زندگی کوتاه تر از آن است که به میدان مسابقه تبدیل شود و باعث شود از مسیر لذت نبریم. شناگرم بودم و حال عاشق شنا کردن با چشمانی بسته ام.
پست های توصیه شده

ارسال نظر

تماس با ما

رسانه آموزشی لیموناد

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt
کاربرد برنامه نویسی متلبکاربرد adobe muse