1. خانه
 2. مجله لیموناد
 3. کودک و نوجوان
 4. چگونه عشق به هنر و نقاشی را در کودک تقویت کنید

چگونه عشق به هنر و نقاشی را در کودک تقویت کنید

نویسنده:

زمان مطالعه: 5 دقیقه

چگونه عشق به هنر و نقاشی را در کودک تقویت کنید

چگونه عشق به هنر و نقاشی را در کودک تقویت کنید

نویسنده:

مطالعه: 5 دقیقه

منافع زیادی در تشویق کودکان به یادگیری هنر و کاردستی و نقاشی در سنین پایین وجود دارد. پرورش خلاقیت، بهبود مهارت‌های حرکتی و کمک به کودکان برای درک احساسات و پردازش تجربه‌هایشان، چند نمونه‌ از این منافع است. در این پست چند ایده برای اینکه چگونه عشق به هنر و نقاشی را در کودک تقویت کنید ارائه دادیم که با مطالعه‌ آن می‌توانید کودک هنرمندی تربیت کنید.

برای کودکان الهام بخش باشید

 هنر واقعاً برای خانواده من مهم است. هر روز به موارد زیادی از آن برمی‌خوریم. به جز پروژه‌های مدرسه فرزندم، همه آن قطعات شگفت‌انگیزی که می‌توانیم آن‌ها را به کتاب تبدیل کنیم، از آن رنگ پاشیدن‌ها، رنگ‌آمیزی‌های الکی و کشیدن آدمک‌های بامزه از اعضای خانواده تا چیزهای قوی‌تر و گاهی قطعات خلاقانه شگفت‌انگیز. برایم جالب است وقتی که می‌بینم فرزندانم از کار هنری که در استودیو انجام می‌دهم الهام می‌گیرند. گاهی اوقات هم کار هنری بچه‌های دیگر نظرشان را جلب می‌کند و الهام‌بخش آن‌ها برای یک شاهکار خلاقانه می‌شود!

طبیعت بهترین الهام بخش است

خانواده من عاشق بیرون رفتن است و  بخش زیادی از خلاقیت‌های ما به خاطر فضای بیرون و چیزهایی است که در آن پیدا می‌شود. ساحل و پرسه در بوته‌ها که چیز دیگری است. ما اغلب تکه‌هایی با ارزش از آن پیاده روی ها درست می‌کنیم: تخته پاره‌های رو آب، قسمت‌هایی از گل، برگ‌ها، چمن‌های خشک و صدف‌ها. گاهی همان‌جا درست می‌کنیم و گاهی وقتی به خانه برمی‌گردیم.

بیشتر بخوانید  چگونه به کودکان خود نقاشی یاد دهیم؟

وسایل و کاردستی ها را سازماندهی کنید

در خانه تلاش می‌کنم هنر و کاردستی و نقاشی کودک را مرتب و در دسترس نگه دارم. اعتراف می‌کنم کمی وسواس تمیزی دارم، گرچه از زمان تولد فرزند سومم و درگیری با کارم این کار را رها کردم. ضروری است که برای ذخیره و نگهداری این آثار فضای کافی داشته باشید. در غیر این صورت وجود پولک‌ها در جایی که فکرش را نمی‌کنید و چسب‌ها ممکن است برای خرابی کارتان کافی باشد. کشوهای ما که مخصوص کارهای هنری و نقاشی کودک است، شامل همه‌ی مواد اولیه است: مدادهای خیلی زیاد، مداد شمعی، ماژیک، چسب نواری، چوب بستنی، گواش، مهره، کاغذهای کرپ، مجله و چسب مایع.

اهمیت نظم در تقویت عشق به هنر و کاردستی در کودکان

یک روز من به یک فروشگاه که تخفیف‌های متعدد داشت رفتم که راهی آسان برای تدارک مواد اولیه بازی خلاقانه است. من فهمیده‌ام وقتی تدارکات منظم و در دسترس باشد، کودکان دیگر نیازی به آماده‌سازی وسایل ندارند، فقط وجود مواد اولیه برای خلق یک شاهکار هنری، به تنهایی کافی است. من اغلب از هنر و فعالیت‌های کاردستی برای خوشایند کردن لحظاتی که آشفتگی اطرافم زیاد است، استفاده می‌کنم. هدایت انرژی کودکان به سمت هنر کاردستی تا حد زیادی به آن‌ها تمرکز دوباره می‌دهد و آرامش­شان را نگه می‌دارد، یا حداقل می‌توان گفت هدف این است‌.

فرزندان را به مشارکت و همکاری تشویق کنید

من به طور کلی فرزندانم را برای کمک تشویق میکنم، از آمادگی قبل کار گرفته تا تمیز کردن بعد کار؛ برای مثال: خشک کردن کاردستی ساخته شده، شستن قلم موهای رنگ آمیزی یا جمع کردن تکه‌های کاغذ. با مشارکت دادن آنان در آمادگی و تمیز کردن، ریخت و پاش کمتر مرا اذیت می‌کند. من بازی‌هایی که ریخت و پاش دارد را تشویق می‌کنم، اما هنوز احترام بچه‌ها به تمیزی خانه مهم است.

بیشتر بخوانید  کپی رایتینگ چیست؟

چگونه عشق به هنر و نقاشی را در کودک تقویت کنید

به عنوان یک خانواده، ما عاشق این هستیم تا آنجا که می‌توانیم به گالری‌ها برویم. چند سال پیش ما به لندن و پاریس رفتیم. البته که گالری‌های ملی و محلی در لیست حتمی ما بودند و کافی است بگوییم ناامید کننده نبودند! شنیدن تفسیر بچه‌ها از کارهای هنری شگفت انگیز بود. تفسیر صاف و ساده‌ی آن‌ها در رابطه با یک قطعه، دیدگاه‌های بامزه و معصومانه آن‌ها از جهان…خیلی مسرت بخش و ناب بود.

منافع متعددی در تشویق کودکانتان به هنر و ایجاد علاقه به نقاشی در سنین پایین، وجود دارد. هنر و نقاشی کودک می‌تواند باعث رشد مهارت‌های حرکتی ظریف، مانند هماهنگی چشم و دست شود. همچنین می‌تواند برای کودکان روزنه ای برای بیان احساساتشان باشد. می‌تواند حس تخیلشان را توسعه دهد، مهارت‌های حل مسئله و مدیریت بحران­شان را بهبود بخشد، مهارت‌های دیداری-فضایی و رشد زبان را تقویت کند.

در بازه‌ی زمانی که شروع به تشویق فرزندتان برای شرکت در فعالیت‌های هنری مبتنی بر کاردستی می‌کنید، اگر کودک بتواند بدون کمک قلم مو یا مداد شمعی را در دست بگیرد، برای وارد شدن به این عرصه مناسب است. با این جمله یادم آمد مدت‌ها قبل از این که بچه‌هایم بتوانند این کار را بکنند، درگیر خمیربازی و چاله کندن در کثیفی بودند. راه‌های بسیار زیادی برای انجام کارهای هنری و بازی های خلاقانه وجود دارد.

تعدادی راهکار برای تقویت عشق به هنر و کاردستی در کودکانتان:

 1. از فضای بیرون و چیزهای طبیعی که در آن پیدا می‌شود، استفاده کنید. ساحل و پرسه زدن در بوته ها، فرصت‌های مناسبی برای خلق شاهکارها فراهم می‌کند که هم می‌تواند در محل، و هم در خانه انجام شود. بازی با شن، یک نمونه فوق العاده دیگر است.
 2. جایی را در خانه مشخص کنید که فرزندانتان بدانند، می توانند کارهای هنری را در آنجا انجام دهند.
 3. تدارکاتی را از لوازم التحریرها و فروشگاه هایی که تخفیف های متنوع دارند، بخرید و نگهداری کنید.
 4. وسایلی را که می‌خواهید برای کودکانتان در دسترس باشد، انتخاب کنید. جامدادی، مداد شمعی، ماژیک، قیچی و نوار می توانند گزینه های مناسبی باشند.
 5. مطمئن شوید تدارکات هنری و کاردستی و نقاشی کودک مرتب و منظم باشند. تزیین شیشه‌های سنگ تراشی و قوطی‌های حلبی خالی برای نظم و ساماندهی وسایل می‌تواند در ‌نوع خود یک فعالیت صنایع دستی باشد و بعدا نگهداری شود.
 6. با مواد و مصالح امتحان کنید. اگر همیشه مداد شمعی‌ها را می‌شکنید، از مواد یا روش‌های مختلف دیگر استفاده کنید. از اسفنج‌هایی با شکل های مختلف، مجسمه های حیوانات، سنگ‌های مرمر، تیله و تکه‌های میوه‌ی رنگی استفاده کنید. به طور شلخته فضاها را رنگ کنید.از رنگ پاش یا نقاشی با نمک برجسته استفاده کنید. می‌توانید از حصیر، نی یا پوشال استفاده کنید. از روغن یا کرم‌شیو یا رنگ غذا استفاده کنید. از روی سایه یا جسم ترسیم انجام دهید. منابع آنلاین و آموزش‌های بسیاری وجود دارد که مواد و روش‌های جالبی را با هم ترکیب می‌کند.چگونه عشق به هنر و نقاشی را در کودک تقویت کنید
 7. خرید سه پایه نقاشی و یک رول کاغذ را در نظر داشته باشید. نقاشی‌­تان را به بیرون ببرید تا از هوای تازه و استرس کمتر برای تمیزکاری لذت ببرید.
 8. یک ست آبرنگ برای یک روز بارانی عالی و حملش آسان است، یک فنجان آب و تمام!
 9. کودکان را برای کمک در همه‌ی جنبه‌های فرایند تشویق کنید، از آمادگی قبل از کار تا تمیز کاری.
 10. خلاقیت فرزندتان را جشن بگیرید! با کارهای هوشمندانه آن‌ها یک یا دو دیوار از خانه‌تان را تزئین کنید. قطعات مورد علاقه خود را قاب کنید. یک کتاب هنری یادگاری درست کنید.
 11. وقتی اعضای خانواده یا دوستان ایده‌های کادو می‌خواهند، به آن‌ها هنر و کاردستی را پیشنهاد دهید. وسایل آماده، کاغذهای با کیفیت، یک مجموعه گسترده از مداد، ماژیک یا حتی آبرنگ همگی می توانند هدایای عالی باشد.
 12. و در آخر اگر کودک شما هنر را دوست ندارد نگران نباشید! راه های زیادی برای تقویت خلاقیت وجود دارد.
بهترین دوره های آموزش فتوشاپ
آموزش زبان انگلیسی - زبان ترکی - زبان آلمنی - ترکی استانبول
آموزش ورزش در خانه
آموزش های درس و مدرسه
دوره های آموزش ویدیویی ساز و موسیقی

پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

شاید این مقالات را دوست داشته باشید:

آموزش زبان انگلیسی - زبان ترکی - زبان آلمنی - ترکی استانبول
آموزش ورزش در خانه
دوره های آموزش ویدیویی ساز و موسیقی
آموزش های درس و مدرسه
فهرست