ASP.NET Core چیست و تفاوت آن با asp.net mvc چیست

خانه / همه مطالب / متن های آموزشی / ASP.NET Core چیست و تفاوت آن با asp.net mvc چیست
توسط
در متن های آموزشی

بعد از asp.net 4 خوب بود که ASP.net 5 معرفی شود. ولی asp.net 5 معرفی نشد و با تغییرات داخلی و تکمیل آن با نام  ASP.net Core1.0 شناخته شد. و به همین ترتیب نسخه های جدیدتر  .NET Core 5.0 و  Entity Framework 7 در نسخه های نهایی با نام  .NET Core 1.0 و  Entity Framework Core 1.0 شناخته شدند.

ASP.NET Core چیست

افرادی که تکنولوژی های مایکروسافت به ویژه asp.net را پی گیری می کنند یکی دو سال می شود که با شنیدن خبرهایی مانند “open source شدن دات نت”، “قابلیت اجرا بر روی غیر ویندوز مثل لینوکس و os x با سوالهایی مواجه می شوند.  این تغییرات موجب چه بهبودهایی در توسعه نرم افزار های تحت .net می شود؟ آیا مایکروسافت از تکنولوژی های قبلی پشتیبانی می کند یا باید سراغ تکنولوژی جدید بروم؟ برای پاسخ به سوالهایی از این دست شاید بهترین راه پس از آشنایی اولیه، انجام یک پروژه کوچک باشد. قصد داریم در این مقاله به معرفی  asp.net core  بپردازیم.

برای کسانی که برای توسعه وب سایت از تکنولوژی وب فورم استفاده می کنند تغییرات چشم گیر خواهد بود. بنابراین توصیه می شود ابتدا asp mvc نسخه های قبلی یعنی تا نسخه ۶ را اندکی تجربه کنند. اما برای کسانی که تجربه کدنویسی در چارچوب الگوی mvc را دارند  تغییرات بسیار کم است. تیم asp.net سعی کرده است در نسخه جدید که تنها بر بستر mvc است از لحاظ مفهومی سازگاری را حفظ کند با اینکه تمام کتابخانه ها و توابع از نو نوشته شده اند. بنابراین اگر شما در asp.net mvc6 کلاسی دارید در  asp.net core هم همین کلاس را دارید با این تفاوت که این کلاس در namespace  دیگری قرار دارد.  به این رویکرد سازگاری مفهومی یا concept compatibility گفته می شود.

مشکلات asp.net mvc

ابتدا مشکلات asp.net mvc نسخه های قبلی را بشناسیم تا به توانیم به مزیت های asp.net core پی ببریم.

 1. تنها باید از iis و ویندوز برای پروژه های asp.net mvc استفاده می شد؛ این یعنی شما برای یک وب سایت حتما باید از وب سرور غول پیکری مثل iis استفاده می کردید و اگر هاست لینوکس با نصف قیمت هاست ویندوز می یافتید نمی توانستید از آن استفاده کنید.
 2. قرار گرفتن درخواست در مسیری طولانی از handlerهاو  ماژول ها؛ برای یک وب اپلیکیشن ساده از آغاز سشن تا اعتبارسنجی درخواست و … تا گرفتن جواب نهایی، تا امروز امری عادی و اجتناب ناپذیر محسوب می شد.
 3. بیگانگی کامل با چارچوب های مدیریت پکیج های سمت کاربر مثل bower, npm, gulp و … ؛ در سالهای اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه مدیریت پروژه ها و پلاگین های سمت client صورت گرفته اما در نسخه های قبلی asp استفاده از این چارچوب ها ممکن نبود.
 4. دات نت فریم ورک تا قبل از این پروژه ای انحصاری بوده است؛ علیرغم open source شدن بسیاری از پروژه ها و چارچوب های نرم افزاری و قرار گرفتن آنها بر روی github پروژه دات نت سالهای متمادی از این امکان استفاده نمی کرد.

مسایل بالا عمده نقص هایی بودند که موجب شدند تا تیم دات نت به فکر ایجادasp.net core باشند: ( ASP.NET Core چیست ) یعنی بستری سبک، با عملکرد خوب و با قابلیت توسعه و قرار گرفتن نرم افزار در محیط های غیر از ویندوز.

توجه در این لینک می توانید آموزش entity framework code first را ببینید.

توجه داشته باشید که asp.net core با net core. فرق دارد net core.  ورژن سبک تری از کل دات نت فریم ورک می باشد و asp.net بستر توسعه نرم افزارهای تحت وب که هم میتواند بر بستر net core.  و هم بر بستر دات نت استاندارد اجرا شود. شکل زیر مکان هر یک را نشان می دهد.

ASP.NET Core چیست

پروژه asp.net core می تواند

 1. مانند قبل تحت نسخه کامل دات نت فریم ورک یعنی نسخه ۴٫۶  و یا کمتر بر روی  ویندوز و وب سرور iis منتشر شود
 2. می تواند بر روی دات نت core بر روی هر یک از بسترهای ویندوز، لینوکس یا os x اجرا شود.

در این لینک دوره رایگان آموزش asp.net core را ببینید.

 

پست های توصیه شده
نمایش ۳ نظر
 • david
  پاسخ

  عالی بود

 • پوریا
  پاسخ

  ThankYou

 • Mohammad
  پاسخ

  سلام
  آیا روی هاست لینوکس هم میشه اجرا کرد تاکید میکنم “هاست”

ارسال نظر

تماس با ما

رسانه آموزشی لیموناد

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt