ui چیست ux چیست و چه کاربردی دارند؟

خانه / همه مطالب / متن های آموزشی / ui چیست ux چیست و چه کاربردی دارند؟
توسط
در متن های آموزشی

دو کلمه UX و UI این روزها بسیار در دنیا نرم افزار استفاده می شود و شغل هایی با عنوان طراح ux و طراح ui به وجود آمده است.

ui چیست

UI مخفف عبارت User Interface design به معنی طراحی واسط کاربری می باشد

ux چیست

UX مخفف User Experience design به معنی طراحی تجربه کاربری می باشد.

توضحی کوتاه برای تفهیم ux و ui

با یک مثال ساده کاربرد ux و ui را متوجه می شوید، فرض کنید که خانه ای دارد طراحی می شود، این که در ورود به کجای خانه باز شود، این که برای رفتن به آشپزخانه از کدام قسمت باید گذشت، این که مکان سرویس بهداشتی کجای این خانه قرار داشته باشد، مربوط به ux می باشد  بعد از این که محل دقیق هر چیز و این که هر چیز چه وظیفه ای دارد مشخص شد، سپس ui می گوید که مثلا جنس در ورودی چوبی باشد یا این دیوار خالی و سفید را می توان با طرحی زیبا تر کرد، یا جنس و شکل پنجره ها به چه شکل باشد.
در زیر جداگانه به ux ui چیست بپردازیم.

UX چیست؟

ux مخفف User Experience شامل رفتار، حالت و احساست شخصی است که از کالا یا محصول استفاده می کند. به عبارتی درک کردن کاربر است که چطور محصول، کاربردی بالا و استفاده ساده و عملکردی مناسبی برای کاربر داشته باشد.

بر اساس تعریف ISO عبارت user experience یا ux به کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها،  رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعد از آن گفته می شود.

یکی از کار هایی که ux کار ها به طور دائم در مورد یک محصول انجام می دهند، بررسی رفتار کاربر و تست و تغییر محصول است به طور مثال یک صفحه ای وجود دارد که در آن یک دکمه خرید به رنگ قرمز وجود دارد، یک ux کار بررسی می کند که از هر ۱۰۰ نفری که به درون این صفحه آمده اند ۲ نفر بروی دکمه خرید کلیک کرده اند، او می تواند خیلی عوامل را انالیز و تغییر دهد و باز عملکرد را بررسی کنید یک تغییر ساده تغییر رنگ دکمه به سبز است و سپس صبر کردن و بررسی کردن این موضوع که این تغییر چقدر به افزایش کلیک منجر شده است.

البته باید بدانید که بخش زیادی ux به صورت علم در آمده است که مطابق قوانین آن می توان طراحی کرد ولی نهایت در برخی موارد می توان تست بالا را انجام داد.

UI چیست؟

UI از  user interface می باشد درست برعکس طراحان UX که روی حس عمومی کار تمرکز می نمایند طراحان UI بر روی شیوه ارائه محصول کار می کند. ui کار ها سعی می کنند جوری طراحی کنند که اهداف ux کار تحقق پیدا کند. ui کار وظیفه دارد که همه کار را طوری طراحی کند تا ثبات و یکپارچگی در طراحی دیده شود. طراحی لوگو، رنگ صفحات، آیکون ها و … شامل اقدامات ui کار می باشد.

بازار کار ui و ux

در بازار امروز معمولا  ui کار و ux کار یک نفر است و اگر کسی مهارت خوبی برای هردو این مهارت ها داشته باشد می تواند درآمد خوبی کسب کند، ui و ux هر دو به اندازه هم برای یک کار با کیفیت ضروری هستند و ضعف در هر کدام باعث نارضایتی کاربر و دست نیافتن به هدف می شود.

تمام محصولات نرم افزاری که تولید می شود می تواند توسط یک  ui و ux کار به شکل موثر و خوبی طراحی شود و این روزها تولید کنندگان نرم افزار به بیشتر متوجه اهمیت ui , ux هستند که همین امر بازار کار طراحی واسط کاربری را داغ تر کرده است.

معرفی آموزش UX و UI

آموزش ui

برای طراحی ui زیبا نیاز است که شما یک گرافیست باشید یعنی همان طور که برای طراحی یک بروشور یا یک کارت ویزیت نیاز به علمی دارید برای طراحی ui هم به همان علم نیاز دارید که می توانید مجموع این دانش را در گرافیک بیابید، به علاوه نیاز به ابزاری دارید که مهم ترین ابزار ها برای طراحی ui، نرم افزار های ادوبی فتوشاپ و ادوبی ایلستریتور می باشند.

در این لینک دانلود آموزش فتوشاپ به صورت رایگان می باشد.

در این لینک آموزش کامل فتوشاپ را ببینید. غیر رایگان

در این لینک آموزش ایلستریتور را به صورت رایگان ببینید.

در این لنیک آموزش طراحی لوگو در ایلستریتور را ببینید. غیر رایگان

آموزش ux

آموزش فارسی در زمینه UX کم تولید شده است. برای طراحی ux ادوبی محصولی به نام adobe xd عرضه کرده است، در این لینک آموزش adobe xd را ببیند. زبان این آموزش فارسی و دوبله از لیندا می باشد.

پست های توصیه شده

ارسال نظر

تماس با ما

رسانه آموزشی لیموناد

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt